miercuri, 9 mai 2018

Simona Halep a arătat din nou de ce Madridul este a doua sa casă. Halep s-a calificat în sferturile de finală, după încă o victorie fără emoţii, de data aceasta în faţa Kristynei Pliskova. Numărul 1 mondial nu a stat la discuţii în primul set cu jucătoarea din Cehia, locul 94 în clasamentul WTA, informează www.digisport.ro.
Simona a avut nevoie de doar 27 de minute şi s-a impus cu 6-1. Momentul în care şi-a destabilizat adversara a fost la 2-1, când s-a impus pe serviciul adversarei, după a cincea minge de break. În game-ul al doilea din setul secund, Halep a făcut o nouă demonstraţie de forţă, când a revenit de la 0-40 şi şi-a câştigat serviciul, notează www.digisport.ro.
Supermotivată să câştige pentru a treia oară la rând competiţia, Simona şi-a reproşat chiar şi micile greşeli. S-a ajuns la 4-4 când Halep a reuşit break-ul, iar Pliskova a izbit racheta de nervi. În final a fost 6-4, după ce românca a încheiat conturile în stil de mare campioană. Pentru Halep a fost a 15-a victorie consecutivă la Madrid, unde a cucerit trofeul în 2016 şi 2017, potrivit site-ului www.digisport.ro.