duminică, 27 iulie 2014

REZUMAT VIDEO. Rapid - Steaua 1-3 (Liga I)

Rapid - Steaua 1-3. Keșeru, Adi Popa și Chipciu au demolat o echipă aproape deloc pregătită de Liga I

Steaua a început cu dreptul noul sezon. A fost 3-1 pentru roş-albaştri în Giuleşti, la primul meci al lui Ionel Ganea pe banca Rapidului, o partidă care a demonstrat încă o dată, dacă mai era cazul, că giuleștenii sunt departe de a fi pregătiți pentru a evolua pe scena primului eșalon, informează digisport.ro.
Reprezentativ pentru acest lucru este și faptul că cel mai bun om al gazdelor a fost Mircea Bornescu, acesta afișând o formă de zile mari la revenirea în Giuleşti. Mai întâi, goalkeeper-ul l-a blocat perfect pe Keşeru la prima acţiune periculoasă a Stelei. Puțin mai târziu, tot acesta a scăpat singur, dar a finalizat prost.

Ocaziile se răzbună, iar vechea zicală și-a dovedit din nou valabilitatea în minutul 23, când Rapid a deschis scorul la capătul unei acţiuni de generic a veteranului Pancu, care a profitat de greşeala lui Filip, folosit fundaş central. Fotbalistul a trecut în forță prin toată apărarea Stelei, pentru ca apoi să-l dribleze și pe Arlauskis. Doar un foc de paie, deoarece gazdele nu s-au putut bucura prea mult de avantaj, pentru că roş-albaştrii au egalat după doar cinci minute. Bornescu l-a blocat inițial pe Adi Popa, dar Keşeru a recuperat şi a restabilit egalitatea.

Steaua a început bine şi repriza a doua. Adi Popa a trimis în bară, apoi Bornescu a fost din nou la înălţime şi a reţinut un şut al lui Tănase. Cel mai probabil, însă, meciul s-a jucat în minutul 65, când Ciolacu a avut o mare şansă de a reface avantajul echipei lui Ionel Ganea. Acesta a ratat însă nepermis întâlnirea cu mingea la o lovitură de cap din doi metri, iar oaspeții au marcat la faza imediat următoare! Chipciu i-a pasat în centru lui Adi Popa, iar Bornescu nu a mai avut replică la șutul acestuia cu latul.
Puțin mai târziu, șeptarul Stelei a făcut 3-1 după o fază bine lucrată de Prepeliţă. Tot Chipciu a avut golul patru în picioare, dar bara s-a opus execuţiei sale. S-a terminat 3-1, iar Steaua a învins de două ori în Giulești în numai o săptămână.

Vezi rezumatul complet al meciului pe digisport.ro.

Rapid - Steaua 1-3 | Rezumat video | Goluri | 26.07.2014

Marcatori: Pancu (min. 23) / Keşeru (min. 28), Popa (min. 66), Chipciu (min. 72)