luni, 23 iunie 2014

REZUMAT VIDEO. SUA - Portugalia 2-2. CM 2014

SUA - Portugalia 2-2 / Lusitanii, din nou dezamăgitori, au evitat eșecul în ultimul minut

Portugalia a avut parte de un nou meci nereușit la CM 2014 și a evitat în ultimul minut al prelungirilor o înfrângere în fața tot mai surprinzătoarei echipe a Statelor Unite. Partida s-a încheiat la egalitate, 2-2, într-un meci în care Cristiano Ronaldo a avut o evoluție foarte slabă, informează Ştirile TVR.

Portughezii au deschis scorul prin Nani ('5), după care au evoluat slab, astfel că americanii au preluat conducerea prin golurile lui Jermaine Jones ('64), care a marcat golul cu numărul 2.300 din istoria Campionatelor Mondiale, și Clinton Dempsey ('81), printr-un șut superb, de la 20 de metri. Lusitanii au evitat un eșec sinonim cu eliminarea de la CM prin Silvestre Varela ('90+5), cu 26 de secunde înainte de epuizarea timpului de joc. De remarcat faptul că tot atacantul de 29 de ani de la FC Porto recuperase mingea, în propria jumătate, și a înscris spectaculos, cu capul, după o centrare excelentă a lui Cristiano Ronaldo, de pe flancul drept.

Dacă Portugalia a avut o bară, prin Nani ('45), Michael Bradley nu a izbutit să marcheze din 7 metri, cu poarta aproape goală, trimițând slab în cel mai bun fundaș al lusitanilor în această partidă, Ricardo Costa.

SUA a ratat astfel două recorduri: prima victorie la un CM după ce au fost conduși (până acum aveau 16 eșecuri și 4 remize) și două victorii consecutive în primele jocuri de la Cupa Mondială, după ediția inaugurală, din 1930, când au dispus cu 3-0 atât de Belgia, cât și de Paraguay.

În primele meciuri ale grupei G, Portugalia fusese învinsă de Germania cu 4-0, în timp ce SUA dispusese de Ghana, scor 2-1.
Vezi mai mult, inclusiv rezumatul video al meciului comentat în limba română, pe Ştirile TVR.ro.

USA vs Portugal 2-2 All Goals & Highlights (World Cup 2014) 22/06/2014