luni, 30 iunie 2014

REZUMAT VIDEO. Franţa - Nigeria 2-0. CM 2014

Franța - Nigeria 2-0 / Francezii, în ”sferturile” CM după 8 ani

Franța a acces în sferturile de finală ale CM 2014, după un meci greu contra Nigeriei, încheiat 2-0, la Brasilia, după golurile reușite de Paul Pogba ('79), după o gafă a excelentului portar, până atunci, Vincent Enyeama, și Joseph Yobo ('90+1-autogol), informează Ştirile TVR.
Acesta a fost cel de-al treila gol în tricoul echipei naționale pentru mijlocașul de 21 de ani de la Juventus Torino, în 15 meciuri.
Precedenta partidă dintre cele două formații a avut loc în mai 2009, la Saint-Etienne, când africanii s-au impus cu 1-0 (Joseph Akpala '32).

După ce a cucerit titlul suprem, în 1998, chiar la Paris, Franța nu a mai ieșit din grupe decât o singură dată, în 2006, când a jucat finala competiției, pierdută în fața Italiei. Alte rezultate notabile ale ”Cocoșilor Galici” la CM au fost consemnate în 1938 (sferturi de finală), 1958 (medalii de bronz), 1982 (semifinale, eșec în finala mică), 1982 (medalii de bronz).
De cealaltă parte, Nigeria s-a aflat pentru a treia oară în ”optimile” Cupei Mondiale, după edițiile 1994 și 1998, iar în 2002 și 2010 nu au izbutit să depăşească faza grupelor.
Vezi mai mult, inclusiv rezumatul video al meciului comentat în limba română, pe Ştirile TVR.ro.

France vs Nigeria 2-0. Goals and Highlights World Cup 30.06.2014