duminică, 29 iunie 2014

REZUMAT VIDEO. Brazilia-Chile 1-1, 3-2, după penaltiuri. CM 2014

Brazilia-Chile 1-1, 3-2, după 11 m / Chile, eliminată a patra oară de Brazilia la CM

Brazilia este prima echipă calificată în ”sferturile” CM, după executarea penalty-urilor de departajare, contra statului Chile, la Belo Horizonte. Cele două formații au fost la egalitate după 120 de minute, scor 1-1, iar apoi brazilienii s-au impus cu 3-2 la loviturile de departajare.
Brazilia a deschis scorul prin David Luiz ('18), iar chilienii au egalat după doar 14 minute, prin Alexis Sánchez ('32).
La 11 metri, brazilienii au punctat, în ordine, prin David Luiz, Marcelo și Neymar, în timp ce vedetele Willian și Hulk au ratat, iar chilienii au ratat primele două execuții, prin Mauricio Pinilla și Alexis Sánchez, iar Charles Aránguiz și Marcelo Diaz au transformat, informează Ştirile TVR.

Chilienii, aflați la a noua participare la CM, au ieșit din grupe de 4 ori și de fiecare dată au fost eliminați de Brazilia: în 1962, naționala Carioca i-a învins în semifinale, scor 4-2, iar Chile avea să cucerească medaliile de bronz (1-0 cu Cehoslovacia), în 1998 brazilienii s-au impus cu 4-1 în ”optimi”, iar în 2010, tot într-un meci pentru un loc în sferturile de finală, chilienii au pierdut cu 3-0.
De cealaltă parte, campionii mondiali din 1958, 1962, 1970, 1994 și 2002 s-au oprit în ”sferturile” ultimelor două CM.
În total, până la acest meci, Brazilia și Chile se întâlniseră de 68 de ori, gazdele de acum având nu mai puțin de 48 de victorii, 13 partide s-au încheiat la egalitate, iar Chile a câștigat doar de 7 ori. Interesant este faptul că în aceste 68 de întâlniri directe, Brazilia a marcat 159 de goluri, cu 101 mai multe decât “La Roja”.
Vezi mai mult, inclusiv rezumatul video al meciului comentat în limba română, pe Ştirile TVR.ro.

BRAZIL VS CHILE 2014 1-1. ALL GOALS & PENALTY KICKS 3-2. WORLD CUP 2014